mýty o ježovi

Jež vždy priťahoval pozornosť ľudí a preto bol predmetom niekoľkých mýtov a legiend.

• Jež a jabĺčka

Ježko sa obzvlášť v rozprávkach kreslí ako nesie na chrbte jabĺčka. Tento mýtus siaha už od doby, keď žil Plínius Edler. V diele Historia Naturalis sa zmieňuje, že ľudia videli ako ježko vyliezol na strom, zhodil jablká na zem, potom ich napichol na ostne a odniesol ich do svojho brlohu. Napriek tvrdeniu ľudí, mohli vidieť ježka niesť jablko, ale ide potom o čisto náhodu, ak mu jablko nechtiac spadlo na ostne alebo sa stočil do klbka a napichol ovocie na ostne. Totiž potravu ježka tvorí hlavne hmyz  a patrí medzi hmyzožravce. Okrem toho ježko si nehromadí jedlo na zimu, pretože zásoby svojej energie si uskladňuje vo forme telesného tuku. 

• Líška a jež

Podľa legendy líška vie, že má jež chutné mäso a preto sa ho snaží uloviť, lenže, keď ho chytí, bránia jej jeho ostne, aby ho mohla zožrať. Chytrá líška si vie pomôcť. Odkotúľa ježa do vody a keď jež začne plávať a musí sa rozvinúť, zoberie ho líška za brucho a začne ho žrať zo spodku. Takto vyžratá ježia koža sa nájde často v lese. Ak nemá líška blízko vodu, prinúti ježa k rozvinutiu, že ho prevalí na chrbát, zdvihne svoju nohu a obstrieka ho svojim močom. Jež si myslí, že prší, rozvinie sa, aby sa postavil na končatiny a to sa mu stane osudným.

• Mlieko a vajcia

Jež to nikdy na svete nemal ľahké. Nebol známy jeho spôsob života a ľudia sa jeho podivných zvukov, ktoré vydával báli. Zvaľovalo sa naňho všetko. Stredoveká Británia mala mnoho zaujímavých presvedčení o ježovi. Briti verili, že jež kradne mlieko z vemien kráv ak sa pásli niekde v noci na lúke. To viedlo parlament, že ponúkal odmenu 3 pence v roku 1566 za každého uloveného  alebo zabitého ježa. Postupom času sa stalo všeobecne známe, že jež kradne vajcia. Aj keď je pravda, že jež občas žerie vajcia, väčšina vajec už bola prasknutých predtým než začal žrať.

• Jež je imúnny voči hadiemu jedu

Jež pri stretnutí s hadom sa automaticky skrúti do klbka a chráni sa svojimi ostňami. Ak sa hadovi predsa podarí poraniť ježa na miestach, ktoré nie sú chránené, pravdepodobne ochorenie alebo zahynie.

• Predpovedá počasie

V rímskych dobách Rimania verili, že ak sa zobudil jež zo zimného spánku 2. februára znamenalo, že zima bude o šesť týždňov dlhšia. Albertus Magnus tvrdil, že jež predpovedá búrku a to tak, že trikrát až štyrikrát vylezie z brlohu a poslednýkrát čo sa vráti uzatvorí svoj brloh.

• Jež má dva análne otvory

Táto mylná predstava bola spôsobená pravdepodobne tým, že jež má trochu zvláštny tvar trusu

 • Jež v liečiteľstve

Jež bol v minulosti ako zdroj potravy u starých Egypťanov, rovnako aj u stredovekých Európanov. Najbežnejší spôsob ako pripraviť ježa bolo, že ho celého treba obaliť v hline a dať piecť. Po upečení sa odstránila hlina a ostne. Verilo sa, že mäso ježa pomáha liečiť lepru, koliku, horúčku, zrak, žalúdočné ťažkosti. Rómovia v Európe aj v súčasnosti konzumujú ježa ako liek proti otrave a dokonca veria, že mäso odstraňuje z tela zlých duchov.