Mýty o netopieroch

                                                    

Netopier ako nevinné zviera je ľuďmi neprávom nenávidené. Skrytý a tajomný spôsob života netopiera je príčinou, že ľudia ho málo poznajú a rozprávajú o ňom rôzne mýty.

• Netopier ja čiastočne myš a čiastočne vták

Ľudia, ktorí za celý svoj život nemali v rukách netopiera, tak si to očividne myslia, lebo si ho nikdy nemohli pozrieť na vlastné oči, no stačilo by sa pozrieť aj do atlasu živočíchov a by zistili, že to nie je pravda.

• Netopier sa zamotáva do vlasov

Nie je to pravda. V skutočnosti sa netopiere živia najviac hmyzom. Aby hmyz ulovili majú schopnosť echolokácie, ktorá im pomáha loviť hmyz v úplnej tme. Ak sa aj netopier znáša nad človekom, je to asi pre nejaký hmyz, ktorý lieta tesne nad hlavou osoby. V literatúre nájdeme aj iné mýty, ktoré súvisia so zamotaním sa netopiera do vlasov. Netopier lieta večer a hľadá človeka, ktorý dal svoju dušu diablovi. Akonáhle ho nájde, zapletie sa do vlasov a dušu odnesie do pekla. Keď večer dievčatá z dediny vychádzali z domu, mali vždy na hlave šatky, aby sa im netopier nezamotal do vlasov, lebo by netopiera nikto z vlasov nedostal. Ak by sa zamotal spôsobil by besnotu, preniesol vši, blchy a mohol by zatemniť mozog a dostal by dievča do šialenstva. Pretože sa povere stále verilo a dodnes verí, v roku 1959 sa Earl z Cranbrooku rozhodol overiť správnosť tohto mýtu. Použil štyri druhy netopierov a štyri dobrovoľníčky, ktoré si nechali vhodiť netopiera do vlasov. Výsledkom bolo, že sa vždy netopier vymotal sám z vlasov a v žiadnom prípade sa nezamotal tak, aby bolo nutné vlasy ostrihať. V Tirolsku sa verilo, že dievčaťu, ktorému vletí do vlasov netopier, sa nikdy nevydá.

• Netopier je slepý

Netopier má slabý zrak, ale nie je úplne slepý. Dokonca kalone majú taký istý zrak ako mačky, takže vidia farebne. Dokázali to laboratórne testy. Hlavným dôvodom prečo si ľudia myslia, že netopier je slepý, je to, lebo loví v noci a používa echolokáciu.

• Netopier je hlodavec

Netopier nie je hlodavec. Netopiera a hlodavca spája len jedno, že sú obaja cicavce. Evolučné štúdie dokázali, že netopier je viac príbuzný k primátom. Netopier je taký výnimočný, že tvorí vlastný rad s názvom Chiroptera.

• Netopier je nesympatický živočích

Väčšina netopierov je roztomilých a všetky sú fascinujúce. Tí čo uvidia netopiera naživo, zistia, že sú to roztomilé a nádherné stvorenia. Mnoho netopierov má krásnu tvár, niektoré tváre pripomínajú králiky alebo malé čivavy.

• Každý netopier má besnotu

Nie každý netopier má besnotu. Netopiere sú veľmi čisté a starostlivé zvieratá. Avšak môžu dostať besnotu ako pes, mačka alebo iné voľne žijúce zvieratá.

• Netopier je škodca

Netopier je veľmi užitočný. Pomáha kontrolovať populáciu hmyzu. Jeden netopier môže skonzumovať viac ako 600 jedincov hmyzu za hodinu. Ďalej netopier produkuje netopiere guáno, v ktorom sú užitočné baktérie a používajú sa do mydla, liehu, do antibiotík a guáno je najkvalitnejšie hnojivo.

• Upíri

Kde sú upíri sú aj netopiere. Prítomnosť tohto zvieraťa v upírskej mytológii vôbec nie je náhodná. Netopiere sú, podobne ako upíri nočné tvory. Spoločných čŕt s fantastickými bytosťami by sa našlo niekoľko- mimoriadne vyvinutý sluch a čuch. Navyše existujú druhy netopierov, ktorá sa v skutočnosti živia krvou, čo strašidelnej povesti len nahralo. Upírie netopiere väčšinou pijú krv hovädzieho dobytka a iných veľkých bylinožravcov. Nepredstavujú nebezpečenstvo pre človeka. Upírie netopiere žijú v Latinskej Amerike.